Çocuklar İçin Mindfulness (Eline Snel Metodu)

Son yıllarda “mindfulness”- bilinçli farkındalık- ismini çok duyar olduk hatta artık duymaktan sıkılmış bile olabiliriz.

Birkaç yıl önce kişisel bir merak ve pratik olarak başlayan “mindfulness” serüvenim beni çocuklara yönelik mindfulness eğitimi almaya yönelttiğinde Eline Snel Methodu ile tanıştım. Çocukların kendilerine karşı nazik ve şefkatli olabilme, kendilerine güvenebilme ve bırakabilme konularında erken yaşlarda başlayan farkındalıklarını ve iç dünyalarıyla yakınlaşmalarını çok değerli buluyorum.

Eline Snel’in geliştirdiği çocuklara yönelik mindfulness eğitimi yetişkinler için tasarlanan ve üzerinde bilimsel araştırmalar yapılan MBSR (Mindfulness Temelli Stres Azaltımı) Eğitimi baz alınarak geliştirilmiş. Çocuklarla 8 hafta süren Mindfulness eğitimini verebilmek için AMT (Academy of Mindfulness Institute) eğitmenleri tarafından verilen eğitim sürecini ve eğitimin gerekliliklerini tamamlamanız gerekiyor. Sonrasında bu sayfanın sağ köşesinde gördüğünüz isminizin yazılı olduğu bir damgaya sahip oluyorsunuz. Sonrasında 4-12 yaş arasındaki çocuklarla bu eğitimi verebilme hakkını elde ediyorsunuz. 

Eline Snel adını “Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli” kitabının yazarı olarak duymuş olabilirsin.

Çocuklar bu farkındalık eğitimi süresince neler keşfediyor?” diye merak edersen kısa bir bilgilendirme yapabilirim:

8 hafta süren grup çalışması süresince çocuklar, odaklanmayı ve dikkatlerini nazik bir yaklaşımla koruyabilmeyi öğrenebiliyorlar. Düşünceleri, hisleri ve deneyimleriyle ilgili kendileri ve başkaları tarafından oluşturulan kalıp yargılar olmadan duygularıyla ve iç dünyalarıyla yakınlaşmayı deneyimliyorlar. Ayrıca, zor düşüncelerini ve hislerini hayatlarına dahil etmeyi öğrenirken kendilerine ve başkalarına karşı nazik olmayı deneyimleyebiliyorlar.

8 hafta süren eğitimde yer alan temaların başlıkları:

Gözlem ve konsantrasyon;

Bedene dikkat; 

Tatmak, koklamak, duymak, görmek ve hissetmek; 

Sabır, güvenmek ve bırakmak; 

Hisleri ‘hissetmek’ ve var olmalarına izin vermek; 

Düşüncelerle baş etmeye alışmak; 

Nazik olmak 

Mutluluğun sırrı.

** 4-12 yaş arası çocuklara yönelik Londra’da açılacak olan Türkçe ve İngilizce mindfulness gruplarının takvimini buradan veya “Olduğumuz Gibi”nin instagram hesabı üzerinden takip edebilirsin.