Aile

 

Aile… 4 harfinin içine ne derin anlamlar sığdırmış bir kelime…

Aile dediğimiz zaman zihnimizde canlanan kişiler, hatıralar veya duygular neler? Peki, “çocuğumun bu soruya yanıtı ne olurdu” diye hiç düşündün mü?

Hayatımızda kendimizi bu denli sorguladığımız ve sürekli yenilemek durumunda kaldığımız başka bir ilişki yaşamıyoruz. Böylesine özel bir ilişki kurarken annebaba olarak ilişki kurma şekillerimizi, bağlanma modellerimizi, iletişim dilimizi ve duygularımızı ifade etme yollarımızı daha fazla konuşmaya ihtiyacımız olduğuna inanıyorum.

Annebaba rollerini almaya başladığımızda kendimizi nasıl hissediyoruz? Kendi annemizden ve/veya babamızdan duygusal olarak aldığımız mirasların ne kadar farkındayız? Ve bu mirasların çocuğumuzla ilişkimizdeki yansımalarını fark edebiliyor muyuz? 

Annelik ve babalık yolculuğumuzda çoğu zaman bir sorun olduğunda durup düşünmeye, araştırmaya, davranışlarımızı değiştirmeye veya profesyonel yardım almaya eğilimli oluyoruz. Aslında bir sorun olmasını beklemeden, yolun daha en başında hazırlık yapmaya başlasak, kendimizi tanıyabilsek ve çocuğumuz büyürken kendi davranışlarımızı dönüştürebilsek çocuğumuzun ihtiyaç duyduğu annebaba olmaya yaklaşabiliriz.

Etrafta çok fazla bilgi, uzman ve farklı görüş olduğunun farkındayım. Farklı görüşleri çoğu zaman faydalı bulsam da annebaba olduktan sonra uğraştığımız onlarca şeyin arasında bazen araştırmaya veya detaylı düşünmeye vaktimiz olamayabiliyor. Vaktimiz olsa gücümüz olamayabiliyor! Araştırma yapmak, kitaplar okumak ya da aradığımız bilgiye ulaşabilmek için videolar arasında kaybolmak da istemiyoruz. Sanki hep bir “eksiklik” hissi yaşıyoruz ve bu eksiği tamamlamaya çalışırken çok yoruluyoruz. Haliyle keyfi de bir yerlerde unutuyoruz…

“Olduğumuz Gibi”nin annebaba olmaya farklı bir yerden baktığını yazılarımı okudukça daha iyi anlayacaksın. Burada aslında “tam” olduğunu ve asıl meselenin dışardan takviyelere yoğunlaşmak yerine içerden çıkabilecekleri parlatmak olduğunu fark edeceksin.

Umuyorum ki bu bölümdeki yazılarım annelik/babalık yolculuğunuza eşlik ederken çocuklarınızla kurduğunuz ilişkinin derinleşmesine destek olabilir.

 

SON YAZILAR