İlk Bakış

 

“Olduğumuz Gibi” derinden bağlanmayı, sezgilerimize (iç sesimize) kulak vermeyi; nazik, şefkatli ve sahici olabilmeyi temsil eden bir yaklaşım. İçimizdeki kaynaklarla bağımızı güçlendirmeyi; anneliğimize, babalığımıza ve çocuğumuza duyduğumuz güveni derinleştirmeyi ve çocuğumuzu büyütürken ilk sıraya ilişkiyi koymayı savunan da bir yaklaşım. 

“Korkuya” değil, “sevgiye ve güvene dayalı kararlar verdiğimiz, “yapmaya” değil “olmaya” odaklandığımız; sadeleştiğimiz, değişime ve dönüşüme yer açtığımız bir hal olarak da tanımlayabiliriz.

Burada zaman geçirdiğinde belki iç dünyanı, duygularını veya gizli kalmış ihtiyaçlarını daha yakından tanımaya başlayacaksın. Belki anne-baba olduktan sonra hayatındaki ve iç dünyandaki değişiklikler hakkında daha fazla düşünme fırsatı yakalayacaksın. Belki kadın olmak, anne olmak, yetişkin olmak; ilişki kurma ve bağlanma şeklin ile ilgili bambaşka anlamlar bulacaksın. Belki de çift olmak, aile olmak, baba olmak ile ilgili konularda daha fazla düşünmeye başlayacaksın.

Biliyorum ki hikayelerimiz ortak…Deneyimlerimiz benzer…

Eğer beni anlamak için bir tanıma ihtiyaç duyarsan hayatının hatırı sayılır yıllarını bebek ruh sağlığı, bebeklerin psikolojik gelişimi; anne-bebek ilişkisi, bağlanma; gelişimsel psikopatoloji, gelişimsel ve psikolojik değerlendirme; oyun terapisi, nörobilim ve erken çocukluk eğitimi ile ilgili araştırmaya, öğrenmeye ve uygulamaya adamış bir psikolog olarak düşünebilirsin. Daha detaylı olarak benimle tanışmak istersen buradan inceleyebilirsin.

Bu platformda hamilelik, doğum; bağlanma, ilişki, bebeklik/çocukluk dönemi ruh sağlığı ve “Olduğumuz Gibi” olarak tanımladığım anneliğin/babalığın anlamına dair birçok konuda bilgiye ulaşabileceğine ve paylaşımlar yapabileceğimize inanıyorum. En önemlisi de çocuklarımızla nazik, şefkatli ve sezgisel yanımızı ortaya çıkaran ilişki kurma yolunda bir hareket başlatmayı hayal ediyorum.

Geleneksel davranış ve disiplin yöntemlerine başvurmadan çocuklarının büyümesine eşlik etmek isteyen birçok anne-baba tanıyorum. Tam da bu nedenle bu platform seninle benzer düşünen anneleri-babaları bir araya getirmek için yola çıktı.

Dönüşüme ve değişime yer açan, iç dünyasıyla yüzleşme cesaretini ve isteğini gösteren; anne-baba olmayı dönüştürücü, iyileştirici ve ilham verici bir yolculuk olarak görmek isteyenler için…

Olduğumuz gibi…En içten, en doğal ve en gerçek haliyle…

 

   Yeşim Çaylaklı

    18 Şubat, 2021