Yolculuğum

Hayattaki uğraşlarımızın, seçtiğimiz mesleklerin çoğunlukla tesadüf olmadığına inanıyorum. Ben de psikolog olacağımı, insanların hikayelerine ortak olacağımı ve kafamı insanın iç dünyasına takacağımı çok önceden biliyordum. Bilme halini sadece zihinsel olarak düşünmüyorum. Bilmek hissetmektir aynı zamanda.

2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden birincilikle mezun olduğumda psikoloji eğitimi alma hayalimi gerçekleştirdim. Heyecanlı ve idealist bir mezun olarak psikoloji bilgimi bebeklerin psikolojik gelişimi, bağlanma (attachment) gelişimsel psikopatoloji (developmental psychopathology) ve farklı annelik/babalık yaklaşımları üzerine derinleştirme konusunda kararlıydım.

Yüksek lisansımı Fulbright bursuyla ABD’de George Mason Üniversitesi’nde Uygulamalı Gelişim Psikolojisi (Applied Developmental Psychology) alanında tamamlamam bana en çok keyif veren konularda çalışma ve araştırma olanağı sağladı. Yüksek lisansımın ikinci yılında Washington DC Çocuk Hastanesi Gelişim Kliniği’nde (Children’s Hospital Developmental Clinic) yaptığım staj boyunca erken döneme ait (0-5 yaş) gelişimsel/psikolojik değerlendirmeler ve terapötik müdahaleler konusunda uzmanlığımı şekillendiren deneyimler edindim. Mesleki hayatımı zenginleştiren; bebekler, çocuklar ve aileleriyle çalışma arzumu pekiştiren, erken müdahale ve annelik/babalık üzerine öğrendiklerimi olabildiğince çok insana aktarmama imkan sağlayan bu deneyim için kendimi oldukça şanslı hissediyorum.

2008 yılında Türkiye’ye döndüğümde bebeklerin ve küçük çocukların psikolojik ve gelişimsel ihtiyaçlarının fiziksel ihtiyaçlarının gölgesinde kalabildiğine ve toplumda bu konuda farkındalığın artırılması gerektiğine inandım. Kafamdaki bu fikirlerle Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nda çalışmaya başladım. Daha sonraları benim için “ikinci bir üniversite” gibi dediğim bu deneyimin mesleki ve insani olarak bana çok farklı bakış açıları kazandırdığını düşünüyorum. Türkiye’nin farklı illerinde- özellikle dezavantajlı bölgelerde yürütülen anne-baba eğitimlerinin içeriğini geliştirmek, eğitimci eğitimlerini koordine etmek, 7 Çok Geç kampanyası kapsamında okul öncesi eğitimin önemine dair toplumsal farkındalık oluşturmak başta olmak üzere vakıf içinde birçok farklı rolüm oldu. 

İnsanların hayatına dokunmak, hayatın düz gitmediği zamanlarda karşılaştığımız güçlükler karşısında yapabileceklerimizi fark etmek beni dönüştürürken mesleğime bakış açımı da dönüştürdü diyebilirim. “Koşullar ne kadar zorlu olursa olsun değişmek istersen, bir fark yaratmak istersen bunu yapabilirsin”.

Bir zaman sonra hem vakıftaki görevimi sürdürmek hem de çocuklarla ve ailelerle danışmanlık seanslarımı sürdürmek benim için oldukça yorucu bir hal almaya başlamıştı. Belli ki o yıllarda kişisel sınırlarımı aşma konusunda şimdiki farkındalığım yoktu! Asıl kalbimin çarptığı mesleğimle devam etme kararımın ardından 7 yıl süreyle Dodo Danışmanlık Merkezi’nin ortakları arasında yer aldım. Her birinden hem mesleki hem de kişisel olarak çok şey öğrendim. En çok da bana güvenen, hikayelerini paylaşan ve iç dünyalarının kapılarını açan danışanlarımdan öğrendim. Her birine müteşekkirim.

2014-2018 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak “Uygumalı Çocuk Gelişimi” dersini verdim. Gözleri ışıl ışıl parlayan gençlerin öğrenme arzusunu hissetmek benim için son derece ilham vericiydi.

2017 yılında Dodo Danışmanlık Merkezi’ni kapama kararı verdikten sonra her birimiz yollarımıza hayal ettiğimiz şekillerde devam ettik. 2019 yılında ailemle birlikte Londra’ya taşınana kadar çocuklar ve aileleriyle seanslarımı sürdürmeye İstanbul’da devam ettim. Mesleki hayatım boyunca birçok anne-bebek, baba-bebek ve aile içi ilişkilerini gözlemledim. İyileştirilmesine/onarılmasına ihtiyaç duyulan ilişkiler üzerine çalıştım. İlişkiyi temel alan yaklaşımım sayesinde ailelerin uyku, yemek veya davranışlarla ile ilgili yaşadıkları zorluklara daha derinden bakabilmelerine destek oldum.

Psikolog olmak uzun ve meşakatli bir yolculuk…Mesleki olarak kendinizi şekillendirdiğiniz, sürekli olarak geliştirdiğiniz, katıldığınız her yeni eğitimde ve aldığınız süpervizyonlarda kendinizle ve mesleğinizle ilgili başka farkındalıklar kazandığınız uzun bir yolculuk. Bunun yanında kendinize, iç dünyanıza yaptığınız gizemli yolculuk da cabası. Tecrübeyle, deneyimle ve zamanla mesleğe bakış açımın ve pratiğimin derinleştiğine inanıyorum. Yıllar içerisinde yaşadıklarım ve aldığım eğitimler beni dönüştürürken mesleğimi yapma şeklimi de dönüştürüyor. Bu dinamik halin beni daha yaratıcı, üretken ve esnek yaptığına inanıyorum.

Şu anda çocuklarla ve aileleriyle psikolojik danışmanlık seanslarımı sürdürürken hayalimdeki projeleri hayata geçirmeye çalışıyorum. “Olduğumuz Gibi” platformunu oluşturmak uzun zamandır hayalimde olan ancak uygun zamanı bekleyen bir projeydi. Son yıllarda nazik ve şefkatli annelik-babalık üzerine daha fazla çalışıyorum. Annelerin ve babaların yeni doğan bebeklerine yaklaşımlarını birinci günden başlayarak bir çerçeveye oturttuklarında daha güvende hissettiklerine, sezgilerine dayalı kararlar verebildiklerine ve çocuklarına olmak istedikleri gibi annelik/babalık yapabildiklerine şahit oluyorum.

Herhangi bir sorun olmasa dahi annelik/babalık pratiklerine yönelik yapılan çalışmaları son derece önemli buluyorum. Dünya’da birçok örneği olan “önleyici” (preventive) çalışmaları sürdürmekten ve annelere/babalara bu konuda danışmanlık vermekten büyük keyif alıyorum.

Psikolog/terapist olarak kendimizi tanımanın, yapabileceklerimizin farkında olmanın, hayata karışmanın, farklı hikayelere ve kültürlere ortak olmanın önemine yürekten inanıyorum. Türkiye’nin ve Amerika’nın farklı yerlerindeki çocukların ve ailelerinin hayatlarına dokunmak benim için son derece zenginleştirici bir deneyimdi. 2019 yılından beri ailemle Londra’da yaşadığım için buradaki çocukların ve ailelerin hayatlarına dokunma fırsatı bulabiliyorum. Bu defa elimde 15 yıla yayılan mesleki tecrübem, göçmenlik ve anneliğe dair farklı yaşanmışlıklarımla beraber. 

Mesleki hayatım boyunca yaptıklarımı uzun uzun anlatmak yerine- temel taşlarıyla birlikte-kısa bir hikaye şeklinde aktarmak istedim. Kariyerim boyunca tamamladığım mesleki eğitimleri detaylı olarak buradan inceleyebilirsin.